Wielu młodych przedsiębiorców, którzy dopiero wkraczają w świat biznesu, zastanawia się nad tym, jaką strategię marketingową przyjąć, aby szybko odnieść sukces. Tymczasem niezmiennie od kilku lat najlepiej skupić się na Internecie, gdyż obecnie jest to najważniejsze medium, które zwłaszcza wśród młodego pokolenia już dawno wyprzedziło telewizję. Oznacza to, że jeśli szybko chcemy zdobyć nowych odbiorców, jak i utrzymywać relacje ze stałymi klientami, powinniśmy wykorzystać cały potencjał Internetu. Oprócz reklamy Google Ads warto zwrócić szczególną uwagę na pozycjonowanie. Czy w 2023 roku coś się w tej dziedzinie zmienia? Zobaczmy, co jest najważniejsze i co pomoże szybko zwiększyć konwersję.
Nieodkryty potencjał wyszukiwania głosowego
Wyszukiwarka Google regularnie wprowadza zmiany do swoich algorytmów, co wiąże się z nowymi wymaganiami dla pozycjonerów – nie jest to dla nikogo zaskoczeniem, dlatego warto wiedzieć, z jakich starych rozwiązań należy zrezygnować, a na czym warto się skupić. Wśród tych kwestii, których potencjału wiele firm jeszcze nie odkryło, jest wyszukiwanie głosowe. Wystarczy zajrzeć w dostępne dane statystycznie, aby dowiedzieć się, że w ubiegłym roku niemal 30% światowej populacji korzystało z wyszukiwania głosowego – opcji, jaką dają smartfony. W tym w grupie wiekowej 18-34 z takiego wyszukiwania korzysta aż 70% osób! Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat popularność tego rozwiązania zacznie jeszcze bardziej wzrastać, ponieważ z tej opcji można korzystać mimochodem, wykonując inne czynności, na przykład gotując czy jadąc samochodem. Dlatego warto iść z duchem czasu.
Co to dla Ciebie oznacza? Konieczne będzie zoptymalizowanie strony internetowej pod kątem wyszukiwania głosowego. Jak wiadomo, wyszukiwanie głosem różni się od zwykłego wpisywania frazy kluczowej w okno wyszukiwarki. W „tradycyjnym” pozycjonowaniu wykorzystujemy słowa-klucze, gdyż internauci najczęściej w taki właśnie sposób korzystają z Google: wpisują np. „pozycjonowanie bydgoszcz”, „optymalizacja stron toruń”. Z kolei voice search jest przybliżone do zwykłej mowy – korzystamy z tego tak, jakbyśmy rozmawiali z drugim człowiekiem. Gdy użytkownik smartfona uruchomi opcję wyszukiwania głosowego, nie powie „agencja seo bydgoszcz” tylko „gdzie w bydgoszczy znajdę dobrą agencję seo?”.
Zatem w kwestii optymalizacji pod voice search sprawa jest jasna – należy w treściach na stronie internetowej umieścić naturalne zapytania czy frazy, których z dużym prawdopodobieństwem będą używać internauci, korzystając z wyszukiwania głosowego. Warto więc w witrynie zamieścić sekcję FAQ – gdyż tu w całkowicie naturalnie wyglądający sposób możemy umieścić wszystkie możliwe pytania od internautów i odpowiedzi na nie. Równocześnie warto zadbać o to, aby strona www była przyjazna dla użytkowników mobilnych – by cała jej struktura wyświetlała się poprawnie.
Możliwości, jakie daje wyszukiwanie wizualne
Drugie rozwiązanie, które przez wiele osób nadal jest bagatelizowane, to wyszukiwanie wizualne. Podobnie jak wyszukiwanie głosowe ta opcja zyskuje coraz większą popularność ze względu na wygodę, jaką dzięki temu uzyskuje internauta, dlatego warto się na tym skupić. Jako właściciel strony internetowej powinieneś więc zadbać o prawidłową optymalizację zdjęć i grafik – tzn. upewnić się, czy wszystkie elementy graficzne na witrynie posiadają odpowiedni rozmiar, rozdzielczość, jak i jakość. Każdy obraz powinien posiadać swój atrybut ALT. Twoim zadaniem będzie także użycie danych strukturalnych oraz stworzenie mapy obrazów dla witryny. Przy optymalizacji warto pamiętać też o tym, aby jak najwyżej na stronie umieścić ten obraz, który jest najważniejszy.
Strona internetowa a parametr EAT
Niezależnie od tego, czy zaczynasz pozycjonowanie strony internetowej właśnie w 2023 roku, czy może działasz w tym temacie już od dawna – w obu przypadkach znaczenie powinien mieć dla Ciebie parametr EAT – expertise, authoritativeness, trustworthiness, co można tłumaczyć jako eksperckość, autorytatywność oraz wiarygodność. Wyszukiwarka Google ocenia bowiem jakość stron według tego kryterium. Jeśli więc chcesz być wysoko w wynikach wyszukiwania, powinieneś zadbać o to, aby Google uznało Twoją stronę internetową za wartościową pod względem EAT.
Na czym więc powinieneś się skupić? Przede wszystkim na wartościowych, a przy tym atrakcyjnych dla użytkownika treściach. Teksty powinny być fachowe, sprawdzone, oparte na rzetelnej wiedzy. Dotyczy to wszystkich dziedzin – nie ma znaczenia, czy prowadzisz sklep internetowy z suplementami diety, czy może studio masażu. W każdym przypadku powinieneś dbać o to, aby oferować odbiorcom wartościowe, wysokiej jakości treści. Warto więc w artykułach umieszczać linki do materiałów źródłowych, jeśli jakichś innych tekstów korzystamy lub powołujemy się na jakieś dane, wypowiedzi ekspertów itd. Ponadto może przełożyć się to na linkowanie zewnętrzne – jeśli nasza strona będzie zawierała wartościowe treści, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że inni będą przekazywać ją dalej, a więc pozyskamy naturalne back linki, które wpływają pozytywnie na pozycjonowanie.
Podsumowując, jeśli chcemy, aby nasza strona znajdowała się wysoko w wynikach wyszukiwania Google, powinniśmy zawsze reagować na wszelkie nowinki SEO, jakie pojawiają się w sieci. Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach ogromny potencjał uzyskamy z wyszukiwania głosowego oraz wyszukiwania wizualnego, dlatego warto już teraz popracować nad tymi kwestiami. Z kolei tworzenie contentu zgodnie z parametrem EAT powinno być dla nas standardowym działaniem – z pewnością przyniesie bowiem wiele korzyści.