Głównym celem każdej firmy działającej w Internecie jest zyskanie jak największej ilości odwiedzających. To właśnie użytkownicy są potencjalnymi klientami, którzy mogą przynieść firmie zyski dzięki zakupowi produktów lub usług. Jednak konkurencja w sieci jest ogromna – dlatego najlepszym rozwiązaniem jest działanie na kilku płaszczyznach jednocześnie. Warto zarówno pozycjonować stronę internetową, jak i reklamować ją za pomocą Google Ads.
Dlaczego pozycjonowanie?
Pozycjonowanie strony internetowej – jeśli jest kompleksowo przeprowadzone przez specjalistów – pozwala uzyskać wysoką pozycję w bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google. Oczywiście wyszukiwarek internetowych jest o wiele więcej, jednak to Google jest najpopularniejszą z nich – szacuje się, że korzysta z niej aż 93% polskich internautów. Jeśli więc Twoja strona www znajdzie się w pierwszej dziesiątce wyników, istnieje duże prawdopodobieństwo, że praktycznie każdy użytkownik Internetu, wyszukujący konkretnego hasła, trafi właśnie na nią.
Jak Google przyznaje miejsca w wynikach wyszukiwania?
Tak naprawdę do końca nie wiemy, w jaki sposób Google ocenia strony internetowe, aby klasyfikować je w wynikach wyszukiwania. Wiadome jest jednak, że istnieje niemal 200 różnych czynników mających wpływ na ranking stron. Dlatego pozycjonowanie strony internetowej nie jest pojedynczym działaniem, a kompleksową pracą na różnych płaszczyznach, gdyż tylko spójna strategia SEO może sprawić, że algorytmy Google przeniosą stronę www na wyższe pozycje w wyszukiwarce.
Jakie działania pozycjonują stronę www?
Pozycjonowanie strony internetowej musi zatem opierać się na różnorodnych działaniach – często rozłożonych w czasie. Wśród nich wymienia się:
- optymalizację strony www,
- content marketing,
- link building.
O tym, czym jest content marketing – przeczytasz w naszym poprzednim artykule. Warto jednak w skrócie przypomnieć, że najważniejsza dla SEO w przypadku content marketingu jest unikalność tworzonych tekstów – nie mogą być one kopiowane z innych miejsc w sieci. Ponadto konieczna jest użyteczność, gdyż content powinien być wartościowy dla użytkownika.
Z kolei link building to działania, dzięki którym algorytmy Google zaczynają zauważać, że dana strona www jest ważna dla internautów, gdyż często jest wspominana w innych miejscach w sieci. Chodzi tu o zdobywanie naturalnych i tematycznych linków przychodzących. Najczęściej odnośniki pochodzą z blogów, mediów społecznościowych, artykułów sponsorowanych oraz katalogów branżowych. Ich zdobywanie nie może być jednak szybkie i nachalne, gdyż to może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego – utratę autorytetu strony u Google.
Dlaczego Google Ads?
Drugą wspomnianą ścieżką do uzyskania wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania jest kampania reklamowa Google Ads. Płatna reklama może przybierać różne formy, w zależności od tego, na co się zdecydujemy. Wymienia się tu reklamę tekstową, graficzną, a także reklamę wideo – która publikowana jest wówczas w serwisie YouTube.
Reklama tekstowa umieszczana jest na samej górze płatnych wyników wyszukiwania. Użytkownik widzi wówczas obok linka napis „Reklama”, ale sama pozycja wyszukiwania wygląda dokładnie tak samo, jak w bezpłatnym rankingu stron – a więc występuje tu tytuł strony/podstrony oraz krótki opis zawierający dopasowane do hasła wyszukiwania słowa kluczowe. Aby zachęcić użytkownika do odwiedzenia strony, warto zastosować CTA (call to action), a opis – mimo ograniczenia w liczbie znaków – powinien zawierać najważniejsze dla użytkownika treści, jak np. zalety danego produktu czy korzyści płynące z jego posiadania.
Google Ads dla sklepu internetowego
W przypadku sklepów internetowych Google Ads są doskonałą opcją – najlepiej sprawdza się tu kampania produktowa, czyli Google Zakupy. Jeśli dobrze zaplanujemy kampanię, użyjemy atrakcyjnych zdjęć i stworzymy wartościowy opis – wówczas nasz produkt może się wyróżnić na tle konkurencji. W odróżnieniu od reklamy tekstowej tutaj oddziałujemy na internautę nie tylko samą treścią, ale też właśnie zdjęciami. Dodatkową zaletą jest prosta forma rozliczenia za reklamę – najczęściej jest to CPC, czyli opłata za każde kliknięcie.
Korzyści z kampanii reklamowej Google Ads
Korzyści płynące z uruchomienia kampanii reklamowej Google Ads są oczywiste. Po pierwsze – można wypromować nie tylko stronę internetową, ale przede wszystkim konkretne produkty lub usługi. Reklama jest widoczna dla użytkowników od razu po uruchomieniu, a więc nie musimy, tak jak w przypadku pozycjonowania strony internetowej, czekać przez pewien czas na uzyskanie skutecznego efektu.
Ponadto decydując się na Google Ads, już na samym początku ustalamy budżet na daną kampanię – zatem nie musimy martwić się przekroczeniem kosztów. W dowolnym momencie możemy też zwiększyć lub zmniejszyć ten budżet. I co najważniejsze – wyniki kampanii będą dla Ciebie widoczne, możesz więc je przeanalizować i dostosować następną reklamę do kolejnych celów biznesowych.
Korzyści z dobrze dobranej strategii SEO
Choć na efekty pozycjonowania strony internetowej musimy najczęściej poczekać – gdy już osiągniemy wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, utrzyma się ona przez pewien dłuższy czas. Nasza strona dłużej będzie więc widoczna dla użytkowników, a jeśli dalej będziemy kontynuować działania zgodnie z przyjętą strategią SEO – możemy być pewni, że zyskamy wielu nowych odwiedzających. Dodatkowo decydując się na pozycjonowanie strony internetowej, stworzymy też wartościowy content, a użyteczne treści na pewno przyciągną wiele osób.
Podsumowując, zarówno kampania reklamowa Google Ads, jak i pozycjonowanie strony internetowej przynosi korzyści. Tak naprawdę nie ma oczywistej odpowiedzi na to, którą opcję lepiej wybrać. Wiele firm decyduje się więc na działania na obu tych płaszczyznach, gdyż wówczas uzyskanie oczekiwanego efektu biznesowego jest najbardziej prawdopodobne.